nasz regionSTOWARZYSZENIE ROZWOJU I DEMOKRACJI LOKALNEJ POWIATU KAMIENNOGÓRSKIEGO
Akcja Amnesty International w Kam-Górze

Fundacja Wspierania Inicjatyw Lokalnych SERAFINY z Kamiennej Góry przyłączyła się do akcji Amnesty International. 361 listów to efekt pięknej pracy - GRATULUJEMY Pani Prezes Józefie Dowlaszewicz i całej zaangażowanej w dobrej sprawie ekipie.

Czym jest Maraton Pisania Listów?

W dniach 14-15 grudnia,  w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International.

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 14-15 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji.

Na wspólne pisanie spotykamy się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka - najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12:00 w sobotę i kontynuujemy przez 24 godziny, gdzieniegdzie z krótką nocną przerwą.

Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r.
Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, wspólnie napisaliśmy 182 197 listów, które pomogły wielu osobom. Dzięki zaangażowaniu aktywistów i aktywistek z całego świata powstało ponad 1,5 miliona apeli! Dołącz do nas także w tym roku. Twój list ma znaczenie.

Więcej artykułów